top of page
Поиск

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ХУСТКИ

Це свято — досить нове, воно з'явилося лише в 2019 році, але з кожним роком стає дедалі популярнішим. Його мета — об'єднання жінок різної професії, віку та національності задля збереження українських традицій, звичаїв та національної ідентичності.

Ідея свята: Всесвітній день української хустки належить вінничанці Людмилі Станіславенко, депутатці Вінницької обласної ради, президентці Міжнародного Клубу Успішних Жінок України. Зрештою її ініціативу підтримало багато відомих людей в Україні та по всьому світу.

Тоді ж було започатковано флешмоб, у рамках якого українки діляться фото в популярному народному уборі. До свята зазвичай проводять майстер-класи з правильного зав'язування та носіння української хустки. До того ж, у День української хустки українки діляться родинними історіями, цінним досвідом своїх предків, показують унікальні орнаменти хусток. Фотосесії в українському стилі також дуже актуальні до святкової дати.

Українська хустка: цікаві факти:

Раніше хустка була беззмінним атрибутом українок, який носили впродовж усього року. Залежно від сімейного статусу, віку та події хустка змінювалася: молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші — темні, вдови — чорні. Для заміжньої жінки вона була обов'язковим головним убором.

Перші українські хустки мали суто білий колір, згодом на них з'явилися кольорові малюнки. За методом зав'язування можна було визначити, з якого регіону жінка.

У народній традиції з хусткою пов'язано дуже багато ритуалів. Так, якщо хлопець хотів посвататися до дівчини, він мав подарувати їй дорогий подарунок: чоботи, намисто або хустку. Цією хусткою нареченій "покривали" голову на весіллі. Цей звичай мав дуже важливий сенс для кожної дівчини, адже вона змінювала соціальний статус і свою роль у суспільстві. Також на хустці носили весільний коровай, яким потім пригощали гостей.

Хустка завжди вважалася потужним оберегом. Якщо хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку на знак того, що дочекається його.

Якщо хворіло немовля, його сповивали в мамину хустку. Боячись пристріту і поганих думок заздрісників, обличчя дитині витирали сподом спідниці або виворітним боком ношеної хустки.

За хусткою — її тканиною та оздобленням — можна було впізнати рівень достатку родини.

Загалом українська хустка об'єднувала жіночі покоління і передавалася від матері до доньки, символізувала спадкоємність і плекання українських традицій. У скрині обов'язково було кілька хусток для дівчини як придане.

У цей зимовий день не забудьте привітати рідних і близьких з унікальним святом.

Святкуймо разом День української хустки! Нехай вона буде не лише вишуканим доповненням образу, але й міцним знаком нашого об'єднання та гордості за своє коріння.

Як і вишиванка, українська хустка — це не просто елемент одягу. Це наше національне надбання, сильний оберіг, що приносить у дім любов, гармонію і взаєморозуміння, хустка — берегиня роду. Зі святом, нехай наша традиція живе!


 
 
 

Comments


bottom of page