top of page

Як справитись зі стресом: дихальна гімнастика для дітей

Подібні вправи допомагають краще справлятися з тривогою чи стресовими ситуаціями. Наприклад, коли ми дуже збуджені чи боїмося, коли відчуваємо стрес, наше дихання прискорюється, стає коротким, утрудненим і поверхневим, збивається зі звичайного ритму, і навпаки, коли ми спокійні, наш вдих глибший, а видих спокійний та повільний.

Як справитись зі стресом: дихальна гімнастика для дітей


Тому, якщо, з одного боку, тривога чи стрес збивають наше дихання, то, за допомогою дихання ми можемо змінити емоцію та повернутися зі стресу у стан спокою та умиротворення.
✨Дихання, яке заспокоює
Ви можете практикувати цю дихальну техніку сидячи, лежачи або стоячи, якщо не можете лягти чи сісти.
〰️Заплющте очі і зосередьтеся на своєму подиху. Впустіть повітря через ніс і повільно випустіть його з рота, повторіть кілька разів. При вдиху можна звернути увагу на те, що повітря прохолодне, а коли випускаєш з рота, воно тепле.
Продовжуйте робити ще кілька повільних і глибоких вдихів, на вдиху намагайтеся, щоб повітря опустилося всередину живота, який надувається, як повітряна кулька (можна попросити дитину покласти руку на живіт і поспостерігати за тим, що відбувається), а коли повітря виходить, живіт здувається. Повторіть так кілька разів. Можна покласти на живіт паперовий кораблик і запропонувати дитині спостерігати, як він "пливе" разом із животом.
✔️Метод Сама Врітті
Сама Врітті - це дихальна вправа, призначена для заспокоєння. Прості вправи, засновані на принципі «рівного дихання»: тобто тривалість вдиху дорівнює тривалості видиху.Як дихати: вдих, рахуючи до чотирьох, і видих, рахуючи до чотирьох (через ніс). Якщо у вас виходить, можна збільшувати час дихання, і рахувати до 6 або 8. Ця практика допоможе заспокоїти нервову систему, знизити стрес та відновити ресурси.
Вправи Сама Врітті можна виконувати в будь-який час і в будь-якому місці. Вважається, що ці дихальні вправи особливо ефективні перед вечірнім сном – якщо у вас існують проблеми, цей тип дихання допоможе відволіктися від усього, що заважає заснути.
✨Вправи у вигляді гри
Є дихальні вправи для батьків та дітей, які можна виконувати у форматі гри.
✔️Морська мушля
Посадіть дітей у зручному положенні на підлогу/ліжко, попросіть схрестити ноги та заплющити очі. Потім слід закрити вуха руками і глибоко вдихнути. Повинно з'явитися відчуття, що ви слухаєте шум моря всередині мушлі. Це дуже корисна вправа для відновлення від стресу та набуття спокою.
✔️Гра "Повітряна куля"
Чудова і дуже проста гра, щоб допомогти дітям упоратися зі стресом у будь-якому місці. Запропонуйте дитині "надутися", ніби вона повітряна куля: робимо глибокий вдих, поступово надувається живіт, розкривається грудна клітка, наприкінці надуваємо щоки, руки умовно теж округляємо, затримуємо дихання. Потім починаємо "здуватися", як звичайна кулька: спускаємо повітря і "літаємо" по кімнаті, злегка вдаряючись то об стіну, то об шафу, відчуваючи свої межі та межі приміщення.
Якщо у вас вдома є повітряні кульки, існує чудова вправа, що допоможе дітям зрозуміти, що таке повітря і як воно працює в нашому організмі. Запропонуйте їм надути повітряну кульку, а потім дати їй повільно здутися. Таким чином вони побачать, як легені набухають при вдиху і як вони випускають повітря при видиху.
Якщо це безпечно, ви можете займатися дихальною гімнастикою у вигляді гри на природі, і взагалі намагайтеся якомога більше часу проводити з дітьми на свіжому повітрі.

bottom of page